AddThis Social Bookmark Button
 
Uznałem, że warto przybliżyć działalność prawdziwej już legendy politycznej, jaką była w początkach III RP Polska Partia Przyjaciół Piwa. 
To część mojego politycznego życiorysu, gdy jako kompletny nowicjusz, stawiałem w niej swoje pierwsze kroki i niespodziewanie dość szybko wpadłem ?na głęboką wodę? ucząc się jej w kontaktach z największymi ówczesnymi nazwiskami. A był to Sejm I kadencji z 29 partiami, więc działo się naprawdę dużo. Ta kadencja trwała od 27 października 1991 do 28 maja 1993 r., gdy prezydent Wałęsa rozwiązał parlament i ogłosił wcześniejsze wybory.

Czytaj więcej...

AddThis Social Bookmark Button

Palikot? A pamiętacie Partię Przyjaciół Piwa?

 
20 lat temu, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu I kadencji, największe zainteresowanie mediów budziła egzotyczna grupa 16 posłów Polskiej Partii Przyjaciół Piwa. Jej losy mogą być przestrogą dla ludzi Ruchu Palikota.

Czytaj więcej...

Z historii PPPP

AddThis Social Bookmark Button

Polska Partia Przyjaciół Piwa (PPPP) ? polska partia polityczna założona w 1990 (zarejestrowana sądownie 28 grudnia 1990) przez kilku dziennikarzy ówczesnego pisma ?PAN?, m.in. Kołodziejskiego i Halbera. W kwietniu dołączył satyryk Janusz Rewiński. Nazwa nawiązywała do satyrycznego programu telewizyjnego z końca lat 80. ?Skauci Piwni?, w którym brał udział min. Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, Bohdan Smoleń i Stanisław Zygmunt.
 

WYNIKI WYBORÓW DO SEJMU RP
I KADENCJI 27 października 1991 r.

Początkowo powstanie partii było traktowane przez jej twórców jako żart, ale umożliwiło dostanie się do Sejmu osobom zajmującym się na poważnie biznesem i polityką. Oficjalnie celem PPPP było promowanie kulturalnego stylu picia piwa w pubach (stylizowanych na angielskie), zamiast wódki, a tym samym zwalczanie alkoholizmu. Fragment programu wyborczego PPPP:

Nie mamy złudzeń, że Polak stanie się abstynentem. Tylko niech nie pije wódki. Smaczne, chłodne, aromatyczne piwo tak samo może służyć do wznoszenia toastów (...). Przy piwie można wymienić poglądy, przy piwie łatwiej dojść do porozumienia, dogadać się. Dogadujmy się, bądźmy tolerancyjni, wyrozumiali i spolegliwi.

Niecodzienna nazwa, rozczarowanie transformacją ustrojową w Polsce i ?wojną na górze? wśród ?styropianowych? polityków, sprawiły, że w wyborach parlamentarnych w 1991 partia uzyskała względnie wysokie poparcie, tj. 3,27% głosów (dziesiąty wynik na 111 komitetów wyborczych), co pozwoliło PPPP na wprowadzenie do Sejmu 16 posłów. Partia wkrótce podzieliła się na dwie frakcje ? Małe Piwo i Duże Piwo, mimo oświadczeń Rewińskiego, że piwo nie jest ani ciemne, ani jasne, jest po prostu smaczne.

* tzw. Małe Piwo skupiło 3 posłów (Adam Halber, Krzysztof Ibisz i Adam Piechowicz), którzy działali w Sejmie przez kilka miesięcy jako Koło Poselskie Spolegliwość, a następnie (po odejściu Adama Halbera do SLD) jako Koło Poselskie Partii Emerytów i Rencistów ?Nadzieja?.


* tzw. Duże Piwo obejmowało 13 posłów (Tomasz Bańkowski, Tomasz Brach, Leszek Bubel, Sławomir Chabiński, Andrzej Czernecki, Jerzy Dziewulski, Zbigniew Eysmont, Tomasz Holc, Marek Kłoczko, Janusz Rewiński, Cezary Urbaniak, Jan Zylber i Andrzej Zakrzewski) i funkcjonowało w Sejmie pod nazwą Polski Program Gospodarczy. Kilka miesięcy po utworzeniu rządu Hanny Suchockiej, posłowie PPG razem z posłami KLD utworzyli 6 listopada 1992 wspólny klub poselski pod nazwą Polski Program Liberalny, do którego nie wstąpili Andrzej Czernecki i Leszek Bubel.

Ostatnim prezesem partii PPPP był Leszek Bubel, pod wodzą którego w wyborach parlamentarnych w 1993 partia uzyskała słaby wynik wyborczy, w efekcie czego ugrupowanie zaprzestało jakiejkolwiek działalności i nie zostało ponownie zarejestrowana, zgodnie z wymogami nowej ustawy z 1997. Głównym powodem tak słabego rezultatu wyborczego był fakt, że znowelizowana ordynacja wyborcza wprowadzała 5 proc. próg wyborczy. W wyborach 13 września 1993 r. zwyciężył z miażdzącą przewagą SLD i wraz z PSL utworzył nowy rząd. Do parlamentu nie dostały się inne duże partie, m.in.: PC Kaczyńskich, ZChN Macierewicza i Niesiołowskiego czy KLD Tuska. Ponadto mało doświadczonym politycznie działaczom PPPP, pomimo wysokich (6-8 %) notowań w sondażach - nie udało się zebrać podpisów w wymaganej połowie okręgów wyborczych. A tylko to dawwało możliwość rejestracji pozostałych kandydatów w reszcie okręgów plus możliwość emitowania bezpłatnych spotów wyborczych w publicznym radiu i telewizji. Jednak PPPP zasłynęła wówczas wieloma znaczącymi kandydatami na swoicjh listach: Kazimierz Górski, Andrzej Supron, Władysław Komar, Michał Listkiewicz, Jerzy Kulej, to tylko niektóre nazwiska z list PPPP, stawiającej programowo na rozwój i wychowanie młodzieży przez sport.

Polecamy

Fundacja Paragraf

Ostatnio dodane

Prawdziwa Historia powstania działalnośći i upadku Polskiej Partii Przyjaciół Piwa
 
Uznałem, że warto przybliżyć działalność prawdziwej już legendy politycznej, jaką by...
Z ławy piwnej do sejmowej

Palikot? A pamiętacie Partię Przyjaciół Piwa?

 
20 lat temu, podczas inauguracyjnego posiedzenia S...
ZOSTAŃ ZAŁOŻYCIELEM PPPP

ZOSTAŃ ZAŁOŻYCIELEM, REJESTRACJA PPPP, POTRZEBA NAM PONAD 1000 PODPISÓW
Listy z podpisami...

SPRZEDAŻ KOSZULEK I KUFLI

Mamy już w sprzedaży T-shirty z nadrukiem PPPP w cenie 30 zł. (za 1 sztukę + koszty wysyłki ...

ŁAWY PPPP

Podstawową strukturą organizacyjną w terenie są ?ŁAWY?. Na terenie każdego powiatu m...

APEL DO WŁAŚCICIELI LOKALI GASTRONOMICZNYCH, PUBÓW, RESTAURACJI, KAWIARNI, BARÓW itd.

Najlepszym rozwiązaniem organizacyjnym jest powołanie do życia ?Ławy Lokalnej PPPP?, a następn...

Kogo należy przebadać?

Najlepsze piwo?

PPPP powinna być ?